Podiatech, specjalizujący się w dystrybucji materiałów do wykonywania wkładek indywidualnych, wykorzystuje wskaźnik Shore A do klasyfikacji swoich materiałów w zależności od ich twardości i przeznaczenia.
We wzorniku oraz w katalogu materiałów Podiatech przy każdym materiale podany jest wskaźnik Shore A oraz gęstość (density).
Oznaczenie Shore A
Oznaczenie gęstości
Znajomość wskaźnika Shore i odpowiedni dobór materiałów w oparciu o skalę Shore w zależności od funkcji konkretnego materiału jest kluczowe w projektowaniu wkładek ortopedycznych.
Dzięki precyzyjnie ustalonym właściwościom materiałów, specjaliści pracujący w gabinetach partnerskich Podiatech mogą wykonać wkładki, które są nie tylko wygodne, ale także funkcjonalne, zapewniające odpowiednie wsparcie biomechaniczne i korekcję, a także komfort i odciążenie w odpowiednich obszarach stopy.
Skala Shore A obejmuje wartości od 0 do 100. Orientacyjny uśredniony „wskaźnik Shore” dla tkanek ludzkiej stopy wynosi 42. Materiały o wyższej twardości niż stopa służą do korekcji i stabilizacji, natomiast materiały o twardości niższej niż stopa są wykorzystywane do zapewnienia komfortu.
SHORE < 42
MATERIAŁY KOMFORTOWE, ODCIĄŻAJĄCE
Miękkie i elastyczne w odczuciach. Zapewniają wysoki poziom komfortu użytkowania. Idealne do stosowania w miejscach, które wymagają redukcji nacisku, na przykład w obrębie bolesnych stref przodostopia, we wkładkach dla osób z wrażliwymi stopami.
W ogólnym projekcie wkładek materiały o najniższym Shore A stanowią warstwę najbliżej usytuowaną względem podeszwy stopy.
Przykłady:
PORON XRD
Shore A: 5
EXPERTENE 400
Shore A: 10
PODIANE®+
Shore A: 15
SHORE ok. 42
LUDZKA STOPA
42 < SHORE
MATERIAŁY KOREKCYJNE I STABILIZUJĄCE
Materiały o wyższej wartości Shore są twardsze, co czyni je odpowiednimi do zadań korekcyjnych i stabilizujących. Zapewniają większe wsparcie dla stóp, pomagając w korekcji nieprawidłowości biomechanicznych oraz stabilizacji stopy.
W ogólnym projekcie wkładek materiały o najwyższym Shore A stanowią warstwę usytuowaną najdalej względem podeszwy stopy, a najbliżej spodu buta.
Przykłady:
PODIALENE 200
Shore A: 56
PE SHORE 70
Shore A: 70
POSTEVA 70
Shore A: 70
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące komponowania materiałów we wkładkach w oparciu o właściwości (Shore A, gęstość) są omawiane na naszych indywidualnych praktycznych szkoleniach wdrożeniowych.
Jesteś FIZJOTERAPEUTĄ lub PODOLOGIEM
i chcesz nauczyć się wykonywania indywidualnych wkładek ortopedycznych z uwzględnieniem wskaźnika Shore A?
Wskaźnik Shore A mierzy się za pomocą urządzenia zwanego twardościomierzem. Urządzenie składa się ze specjalnej końcówki pomiarowej (stępionego wgłębnika), który wnika w materiał pod określonym obciążeniem, oraz skali, na której odczytywana jest twardość.
Shore A w przemyśle jest stosowany do oceny materiałów relatywnie „miękkich” (np. materiałów we wkładkach oddziałujących na ludzką stopę), a Shore D do oceny materiałów zdecydowanie „twardszych” (np. materiałów budowlanych).
Materiał, który ma być mierzony, powinien mieć odpowiednią grubość (zwykle co najmniej 6 mm) i być umieszczony na twardej, płaskiej powierzchni. Końcówka twardościomierza jest dociskana do powierzchni materiału z określoną siłą przez określony czas (zwykle 1 sekunda). Głębokość wnikania wgłębnika w materiał wskazuje jego twardość na skali Shore. Wynik odczytywany jest bezpośrednio z twardościomierza – im mniejsza penetracja wgłębnika, tym wyższa wartość na skali, co oznacza twardszy materiał.