M.06.01 – Wkładki ortopedyczne na zamówienie wraz z badaniem rozmieszczenia nacisków na podeszwowej stronie stóp, zarówno w warunkach statycznych jak i dynamicznych.
Badanie wykonywane jest za pomocą maty tensometrycznej. Urządzenie to jest wyposażone w czujniki, które rejestrują nacisk wywierany przez różne obszary stopy. Badanie statyczne polega na pomiarze rozkładu sił nacisku na podeszwę stopy, gdy pacjent stoi nieruchomo na macie. Badanie dynamiczne odbywa się podczas chodzenia pacjenta po macie tensometrycznej. Czujniki rejestrują nacisk i rozkład sił na stopie w różnych fazach chodu.
Refundacja wkładek ortopedycznych może być przyznawana pacjentom z cukrzycą:
– z wyłączeniem jednoczesnego zaopatrzenia w M.01.01 (But na stopę o różnym zniekształceniu wykonywany na zamówienie).
Kwota dofinansowania NFZ: 90%
Wysokość limitu: 250 zł za parę
Do wystawienia Zlecenia na Zaopatrzenie w Wyroby Medyczne wskazane jest sporządzenie dokumentacji medycznej potwierdzającej opisywany wyżej stan zdrowia pacjenta, a także dołączenie wyników z przeprowadzonego badania baropodometrycznego na macie tensometrycznej. Okazanie tej dokumentacji może być konieczne podczas ewentualnej kontroli NFZ.
Na podstawie danych z badań statycznych i dynamicznych projektowane są indywidualne wkładki ortopedyczne. Wkładki te mają na celu równomierne rozłożenie nacisku na powierzchnię stopy, redukcję przeciążeń w newralgicznych miejscach oraz poprawę stabilności.
Dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej, indywidualnie zaprojektowane wkładki mogą znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania ran i owrzodzeń.
PODIATECH proponuje system wkładek przygotowywanych indywidualnie dla każdego pacjenta: OPCT DIABETES.
Lista gabinetów partnerskich PODIATECH z refundacją wkładek ortopedycznych dostępna wkrótce.