Posturologia to interdyscyplinarna nauka zajmująca się badaniem mechanizmów regulacji postawy ciała. Dzięki nabyciu umiejętności diagnostyki i analizy zaburzeń posturalnych terapeuta może wykorzystać odpowiednie metody stymulacji (np. wkładki posturologiczne) celem modyfikacji nieprawidłowych reakcji centralnego układu nerwowego i poprawy postawy ciała pacjenta.
Posturologia to jeden z modułów corocznego szkolenia PODIATECH prowadzonego przez francuskiego podologa Christophe’a Blanc.
Wiodące tematy podejmowane na kursie posturologii:
To doskonała okazja, aby pogłębić wiedzę oraz zdobyć praktyczne umiejętności pod okiem eksperta.
Jeżeli w Twojej praktyce spotykasz się z powtarzającymi się problemami pacjentów i zastanawiasz się, czy można je zaopatrzyć za pomocą wkładek posturologicznych, napisz do nas!
Szkolenie odbywa się co roku w maju lub czerwcu.
Zostaw kontakt do siebie, a my powiadomimy Cię w pierwszej kolejności o konkretnym terminie szkolenia!
Symptomatologia będąca skutkiem zaburzeń w obrębie mechanizmów regulacji postawy ciała jest złożona. Oprócz częstych dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego (bóle głowy, bóle szyi, bóle pleców itp.) mogą pojawiać się także objawy zaburzeń percepcji (zawroty głowy, pogorszenie równowagi, osłabienie koordynacji ruchów itp.), a także problemów poznawczych (trudności z koncentracją, przewlekłe zmęczenie itp.).
Wiele patologii może mieć związek z zaburzeniami mechanizmów regulacji postawy ciała. Należy oczywiście podkreślić, że w każdym przypadku dany objaw musi zostać przeanalizowany w kontekście posturologii. Możliwe problemy pacjentów to:
Podeszwa stopy jest wyposażona w liczne receptory czuciowe odpowiedzialne za odbieranie bodźców zewnętrznych. Wkładki posturologiczne są zaprojektowane tak, aby celowo stymulować wybrane receptory celem wywołania odpowiedniej stymulacji centralnego układu nerwowego. Mózg po analizie wszystkich informacji przesyłanych drogami aferentnymi (wstępującymi) programuje napięcie mięśni tak, aby uzyskać odpowiednią reakcję dostosowaną do aktualnych warunków biomechanicznych ciała.
Celem wkładek posturologicznych jest pozytywny wpływ na postawę ciała, normalizacja napięcia mięśniowego – redukacja asymetrii napięć, zmniejszenie ryzyka przeciążeń i rozwoju przewlekłego bólu.
Skuteczność terapii posturalnych zależy od zrozumienia istoty opisywanych zaburzeń, co pozwala na przyczynowe, a nie jedynie objawowe oddziaływanie. Posturologia wymaga wszechstronnego przygotowania terapeutów, łącząc wiedzę z wielu dziedzin, takich jak ortopedia, biomechanika, otoneurologia, neurologia, okulistyka, fizjoterapia i psychoterapia.
Równowaga statyczna: zdolność ciała do utrzymania pozycji statycznej – kręgosłup jest utrzymywany w pionie względem podstawy kości krzyżowej z zachowaniem trzech fizjologicznych krzywizn. Układ mięśniowy wykorzystuje antagonistyczne skurcze izometryczne, które determinują utrzymanie postawy statycznej.
Równowaga dynamiczna: zdolność organizmu do utrzymania stabilnej pozycji ciała podczas wykonywania ruchu, np. podczas codziennych czynności, chodzenia, uprawiania sportu.
Równowaga wynika z interakcji pomiędzy głównymi i drugorzędnymi strukturami anatomicznymi. Głównymi strukturami są: narząd przedsionkowy w uchu wewnętrznym, móżdżek, kora mózgowa i twór siatkowaty, a drugorzędne to eksteroreceptory (dotyku i ucisku) zlokalizowane na podeszwie stopy, receptory wzrokowe i proprioceptory zlokalizowane w ścięgnach, torebkach stawowych i mięśniach.
Masz dodatkowe pytania?
Chcesz zapytać o wycenę urządzeń i materiałów potrzebnych do wykonywania wkładek posturologicznych?
Oficjalny dystrybutor marki Podiatech w Polsce