fbpx
Kraków, ul. Zakopiańska 56A
+48 603 289 589
pon - wt: 11 - 15, śr: 16 - 20

Paluch sztywny - wkładki 3Feet Patho-Logic®️

Czym jest paluch sztywny?

Paluch sztywny (hallux rigidus) jest schorzeniem dotyczącym stawu śródstopno-paliczkowego palucha (MTP). Ból spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi, które wynikają z nadmiernego przeciążenia stawu. Przeciążenie może być wywołane przez czynniki takie jak: uniesienie I promienia, płaskostopie, atypowa budowa stawu MTP, stany zapalne i pourazowe stawu MTP, jałowa martwica głowy pierwszej kości śródstopia. 

Podczas chodu i w trakcie wspięcia na palce, kiedy paluch ulega zgięciu, najczęściej dochodzi do nasilenia dolegliwości. Jednocześnie zakres ruchomości zgięcia grzbietowego w stawie MTP palucha ulega stopniowemu ograniczeniu, m.in. przez osteofity tworzące się na krawędziach kostnych. 

Cel wykonania wkładek

Celem postępowania zachowawczego jest: 

  • odciążenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha poprzez ograniczenie wymuszonego zgięcia grzbietowego, 
  • zachowanie poprawnego wzorca chodu poprzez ułatwienie wybicia. 

Paluch sztywny – modyfikacja wkładki 3Feet Patho-Logic®️

  • wkładka bazowa dostosowana do wysokości sklepienia podłużnego, stabilizująca tyłostopie, 
  • sztywnik Mortona – umieszczamy na podeszwowej stronie wkładki – usztywnia wkładkę pod pierwszym promieniem, odkształca się w ograniczonym zakresie, magazynując energię, która następnie jest uwalniana podczas fazy wybicia z palucha, 
  • Expertene – umieszczamy na stronie wierzchniej wkładki pod głową pierwszej kości śródstopia – materiał zapewnia komfort i aktywną ochronę od strony podeszwowej stawu MTP palucha. 

W zaawansowanych stadiach palucha sztywnego wskazane jest użytkowanie wkładki 3Feet Patho-Logic®️ wraz z obuwiem ze sztywniejszą i zaokrągloną z przodu podeszwą. 

wkładki na paluch sztywny

Inne patologie - opis modyfikacji wkładek 3Feet Patho-Logic: