Skontaktuj się z nami:
Kraków, ul. Zakopiańska 56A
pon-pt: 11-19, sb: 10-15
Palec młotkowaty to deformacja dotycząca najczęściej drugiego, trzeciego lub czwartego palca stopy. Typowym objawem jest charakterystyczne zgięcie palca w stawie międzypaliczkowym bliższym powodujące bolesny kontakt grzbietowej strony palca z obuwiem.
Jeżeli deformacja zostanie wykryta we wczesnym etapie, wystarczające będzie postępowanie zachowawcze (ćwiczenia, taping, wkładki ortopedyczne). Pacjenci z objawami palca młotkowatego powinni jak najszybciej skonsultować problem z fizjoterapeutą lub ortopodologiem w celu uzyskania diagnozy i planu leczenia. Dzięki temu w wielu przypadkach zyskujemy szansę na uniknięcie zabiegu operacyjnego.
Wiedza z zakresu POSTUROLOGII, szczególnie oceny różnego rodzaju zaburzeń prowadzących do nierównowagi napięć mięśniowych i patologicznych wzorców ruchowych może być przydatna w diagnostyce pierwotnych przyczyn rozwoju palców młotkowatych.
Przykurcz zgięciowy w stawie międzypaliczkowym bliższym powoduje, że palec przypomina “młotek”.
Pozostałe objawy palca młotkowatego to:
W przypadku deformacji elastycznej palec można prostować ręcznie, ponieważ nie doszło jeszcze do trwałych zmian w strukturach stawowych. W przeciwieństwie do deformacji sztywnej deformacja elastyczna jest odwracalna i często może być skorygowana poprzez odpowiednio zaplanowaną terapię manualną, ćwiczenia oraz noszenie wkładek niwelujących biomechaniczną przyczynę palców młotkowatych.
W deformacji utrwalonej palec młotkowaty jest trwale zgięty w stawie międzypaliczkowym bliższym i nie można go wyprostować. Schorzenie charakteryzuje się trwałymi zmianami w strukturze stawów, więzadeł i mięśni, co sprawia, że korekcja palca jest niemożliwa bez interwencji chirurgicznej.
Coraz większą rolę w wykrywaniu przyczyn deformacji u osób bez schorzeń układowych (np. RZS) odgrywa posturologia. Wskutek zaburzeń mechanizmu regulacji postawy ciała centralny układ nerwowy nie reaguje prawidłowo na bodźce pochodzące z otoczenia. Może dochodzić do powstawania kompensacyjnych napięć mięśniowych, które negatywnie wpływają na wzorce ruchowe ciała, w tym na sposób kontaktu stóp z podłożem. Nierównowaga napięć pomiędzy zginaczami i prostownikami może sprzyjać genezie przykurczu zgięciowego w stawach bliższych palców. Ponadto nieprawidłowa postawa ciała może powodować nadmierne obciążenie określonych części stopy, zwiększając ryzyko przeciążeń tkankowych i powstawaniu wtórnych złożonych deformacji.
Dowiedz się więcej na szkoleniu Podiatech POSTUROLOGIA.
Francuscy podolodzy zalecają przeprowadzenie:
Informacje te pomogą w ustaleniu odpowiedniego leczenia – nie tylko objawowego, ale przede wszystkim przyczynowego.
Podkładki prostujące palce to produkty bardzo często poszukiwane przez pacjentów z problemem palców młotkowatych. Warto podkreślić, że działanie tego typu mini ortez jest głównie lokalne.
Indywidualnie zaprojektowane wkładki ortopedyczne i/lub posturologiczne po przeprowadzeniu kompleksowego badania dają szansę na dużo szersze oddziaływanie w kontekście przyczyn rozwoju deformacji. U różnych pacjentów korzystny wpływ na rozkład napięć mięśniowych może zostać osiągnięty w odmienny sposób.
Podejście holistyczne jest przydatne szczególnie u pacjentów trenujących sport i oczekujących najwyższej możliwej do osiągnięcia ekonomii ruchu, a także osób chcących zredukować przeciążenia związane z uprawianiem sportu.
Jesteś FIZJOTERAPEUTĄ lub PODOLOGIEM i chcesz nauczyć się wykonywania indywidualnych wkładek ortopedycznych?
Jesteś PACJENTEM i szukasz punktu, w którym specjalista przeprowadzi diagnostykę pod kątem palców młotkowatych i wykona wkładki indywidualne?