Bazy wkładek marki PODIATECH zawierają m.in. miękkie materiały, które dają szansę na poprawę komfortu i zmniejszenie ryzyka nawrotu bolesnych odcisków i modzeli na podeszwowej stronie przodostopia. Wykonanie wkładek indywidualnych powinno być poprzedzone badaniem stóp i/lub postawy ciała przeprowadzonym przez przeszkolonego w tym zakresie fizjoterapeutę lub podologa. Na podstawie wniosków diagnostycznych specjalista ustala odpowiednią dla każdego pacjenta kombinację materiałów oraz projektuje z ich wykorzystaniem wkładki indywidualne.
Poniżej przykład wkładki na płaskostopie poprzeczne przeznaczonej do noszenia w obuwiu codziennym.
Podiatech oferuje również materiały techniczne oraz wstępnie skomponowane bazy wkładek, które po modyfikacjach wprowadzonych przez fizjoterapeutę/podologa mają na celu zmniejszenie przeciążenia przodostopia podczas aktywności sportowej. Poniżej prezentujemy przykłady wkładek ortopedycznych wykonanych indywidualnie dla:
W poniższych przykładowych wkładkach zmodyfikowano bazy, dodając podparcie pod głowy kości śródstopia I i/lub V celem ułatwienia przetaczania stopy (stymulacji propulsji) oraz odciążenia przyległych bolesnych głów kości śródstopia.
W konstrukcji wkładek na płaskostopie poprzeczne często dodatkowo uwzględnia się elementy, takie jak:
Jako wyłączny dystrybutor produktów marki PODIATECH w Polsce przeprowadzamy warsztaty praktyczne z wykonywania indywidualnych wkładek na ból przodostopia wynikający z różnych patologii i zaburzeń biomechanicznych w obrębie stopy.
Adresatami kursu są fizjoterapeuci i podolodzy, którzy po ukończeniu szkolenia wykonują specjalistyczne wkładki ortopedyczne w swoich gabinetach.
Uwaga!
Indywidualne wkładki ortopedyczne przygotowywane przez fizjoterapeutów lub podologów na podstawie badania ortopodologicznego są wyrobami medycznymi. Wkładki ortopedyczne należy użytkować zgodnie z instrukcją przekazaną przez osobę wykonującą wkładki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z fizjoterapeutą lub podologiem.
Jesteś FIZJOTERAPEUTĄ lub PODOLOGIEM i chcesz nauczyć się wykonywać wkładki na metatarsalgię?
Jesteś PACJENTEM i szukasz punktu, w którym specjalista zbada Twoje stopy i wykona dla Ciebie indywidualne wkładki na ból przodostopia?
Fizjoterapeuta lub ortopodolog przeprowadza:
W niektórych przypadkach konieczne jest równoczesne wdrożenie dodatkowego postępowania:
Wkładki wkładane w przednią część wnętrza buta są najczęściej całkowicie płaskie i zawierają jedynie miękkie materiały zlokalizowane pod przodostopiem. Wkładki te nie zawierają elementów przenoszących naciski na przyległe strefy stopy, często też nie różnicują rozkładu obciążeń pod głowami kości śródstopia. Większą szansę na złagodzenie dolegliwości bólowych będą miały kompleksowe wkładki o pełnej długości, najlepiej wykonywane na miarę, dopasowane do indywidualnej biomechaniki stopy oraz ewentualnych zaburzeń wzorca chodu u pacjenta.
Wskazania do stosowania wkładek ortopedycznych różnią dla każdej osoby – zależnie od wniosków diagnostycznych uzyskanych podczas badania ortopodologicznego.
Wkładki na płaskostopie poprzeczne mogą mieć za zadanie:
Uwaga!
Indywidualne wkładki ortopedyczne przygotowywane przez fizjoterapeutów lub podologów na podstawie badania ortopodologicznego są wyrobami medycznymi. Wkładki ortopedyczne należy użytkować zgodnie z instrukcją przekazaną przez osobę wykonującą wkładki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z fizjoterapeutą lub podologiem.
Terminem metatarsalgia określa się ból zlokalizowany na podeszwowej stronie przodostopia, który najczęściej związany jest z „płaskostopiem poprzecznym”. Dochodzi wtedy do nierównomiernego rozkładu nacisków pod głowami kości śródstopia.
Bardzo często stwierdzana jest tzw. metatarsalgia z przeniesienia – gdy I kość śródstopia przestaje przenosić obciążenia (np. wskutek uniesienia I promienia, niestabilności w stawie klinowo-śródstopnym I) i w efekcie obciążenie kierowane jest na II i III kość śródstopia. W badaniu baropodometrycznym stwierdza się punktowo zwiększone naciski, co w warunkach klinicznych zostaje odzwierciedlone tworzeniem się na skórze bolesnych zgrubień – odcisków, modzeli.
Możliwe jest też ogólne przeciążenie przodostopia w stopie o prawidłowej budowie, np. u biegaczy, tancerzy, miłośników wycieczek górskich. Poduszka tłuszczowa przodostopia u tych osób może ulec stopniowej degeneracji.
Objawy metatarsalgii najczęściej zgłaszane przez pacjentów:
Jesteś FIZJOTERAPEUTĄ lub PODOLOGIEM i chcesz nauczyć się wykonywać wkładki na metatarsalgię?
Jesteś PACJENTEM i szukasz punktu, w którym specjalista zbada Twoje stopy i wykona dla Ciebie indywidualne wkładki na ból przodostopia?