Kraków, ul. Zakopiańska 56A
pon-pt: 11-19, sb: 10-15

Hipermobilność stawów a funkcja stopy

Hipermobilność stawów to stan, w którym stawy mają większy zakres ruchu niż przeciętnie. Jest to wynik uwarunkowań genetycznych wpływających na strukturę tkanki łącznej. 

Hipermobilność stawów może prowadzić do nieprawidłowego obciążenia różnych części stopy podczas chodzenia i stania, co u niektórych osób może wiązać się z rozwojem palucha koślawego (hallux valgus). Pacjenci z hipermobilnością często cierpią na przewlekły ból stóp, który może być wynikiem nadmiernego rozciągania więzadeł, przeciążenia ścięgien mięśni i przyległych tkanek miękkich. 

Pierwszy promień stopy – z czego się składa

Pierwszy promień stopy odnosi się do strukturalnej jednostki anatomicznej składającej się z pierwszej kości śródstopia oraz paliczków palucha. Jest to kluczowy element w mechanice chodu i stabilności stopy:

  1. Wspiera łuk przyśrodkowy stopy.
  2. Jest istotny dla efektywnego i płynnego przetaczania stopy po podłożu,
  3. Podczas chodu przejmuje znaczną część obciążenia, zwłaszcza w fazie wybicia, gdy paluch jest ostatnim punktem kontaktu stopy z podłożem.

Zrozumienie anatomii i funkcji pierwszego promienia stopy jest kluczowe w diagnostyce i wdrożeniu postępowania celem poprawy biomechaniki chodu w wybranych przypadkach klinicznych.

Jakie struktury biorą udział w stabilizacji pierwszego promienia stopy?

  • więzadła grzbietowe i międzykostne – przede wszystkim więzadło podeszwowe pierwszego stawu klinowo-śródstopnego,
  • ścięgna mięśnia strzałkowego długiego i zginacza długiego palucha,
  • rozcięgno podeszwowe. 

Niestabilność pierwszego promienia

Według niektórych historycznych badaczy niestabilność pierwszego promienia może być jedną z wielu możliwych przyczyn rozwoju palucha koślawego [1]. Wskutek nadmiernej ruchomości pierwszego stawu klinowo-śródstopnego pozostającego pod obciążeniem, pierwsza kość śródstopia może ulec uniesieniu w kierunku grzbietu stopy oraz odsunięciu od drugiej kości śródstopia. 

W warunkach prawidłowych, przy obciążeniu stopy i pojawienia się związanej z tym siły w kierunku zgięcia grzbietowego na pierwszą kość śródstopia, jej dolny brzeg nie przekracza płaszczyzny głów kości śródstopia II-V. 

W przypadku niestabilności pierwszego promienia zachodzą nieprawidłowe zmiany w biomechanice stopy. Podczas chodzenia pionowa siła reakcji sił podłoża unosi głowę pierwszej kości śródstopia ponad płaszczyznę głów kości śródstopia II-V, przenosząc obciążenie na głowy przyległych kości śródstopia, głównie II-giej. Może to prowadzić do zapadnięcia się wewnętrznego łuku podłużnego i zaburzenia efektywnego przetaczania stopy. 

Krótka animacja obrazująca niestabilność I promienia – widok z przodu na głowy kości śródstopia (paliczki usunięte):

Niestabilność pierwszego promienia a paluch koślawy

Według niektórych historycznych badaczy niestabilność pierwszego promienia może być jedną z wielu możliwych przyczyn rozwoju palucha koślawego [1]. Wskutek nadmiernej ruchomości pierwszego stawu klinowo-śródstopnego pozostającego pod obciążeniem, pierwsza kość śródstopia może ulec uniesieniu w kierunku grzbietu stopy oraz odsunięciu od drugiej kości śródstopia. 

W warunkach prawidłowych, przy obciążeniu stopy i pojawienia się związanej z tym siły w kierunku zgięcia grzbietowego na pierwszą kość śródstopia, jej dolny brzeg nie przekracza płaszczyzny głów kości śródstopia II-V. 

W przypadku niestabilności pierwszego promienia zachodzą nieprawidłowe zmiany w biomechanice stopy. Podczas chodzenia pionowa siła reakcji sił podłoża unosi głowę pierwszej kości śródstopia ponad płaszczyznę głów kości śródstopia II-V, przenosząc obciążenie na głowy przyległych kości śródstopia. Może to prowadzić do zapadnięcia się wewnętrznego łuku podłużnego i zaburzenia efektywnego przetaczania stopy. 

Badania nad niestabilnością pierwszego promienia

Pierwszym autorem, który próbował zdefiniować koncepcję hipermobilności pierwszego promienia stopy, był Dudley Morton w 1928 roku. W latach trzydziestych XX wieku Lapidus zaproponował związek między zwiększoną mobilnością pierwszego promienia a rozwojem palucha koślawego. Jednak zarówno Morton, jak i Lapidus nie byli w stanie określić ilościowo wpływu i znaczenia hipermobilności w swoich badaniach. Dopiero w 1971 roku Courriades uznał niestabilność pierwszego promienia za odrębną jednostkę kliniczną.

W kolejnych latach różni badacze podejmowali próby pomiaru ruchu grzbietowego pierwszego promienia za pomocą mechanicznych urządzeń prototypowych. Niektórzy sugerowali, że pomiar hipermobilności powinien być dokonywany przy przemieszczeniu pierwszej kości śródstopia w kierunku grzbietowo-przyśrodkowym pod kątem 45°, a hipermobilność stwierdzano przy przemieszczeniu wynoszącym 10 mm.

Pomimo różnorodności metod, wszystkie opisują zwiększone odchylenie dogrzbietowe pierwszej kości śródstopia z miękkim punktem końcowym. W płaszczyźnie poprzecznej hipermobilność można dokumentować zarówno klinicznie, jak i radiologicznie (zwiększonym kątem międzyśródstopnym – IMA, intermetatarsophalangeal joint). 

Związek palucha koślawego z niestabilnością pierwszego promienia

Kontrowersje dotyczące tego, czy hipermobilność pierwszego promienia jest przyczyną czy też konsekwencją deformacji koślawej palucha, wydają się być wciąż aktualne. Proponuje się również związek pomiędzy radiologicznym podwichnięciem trzeszczek a tendencją do nawrotu palucha koślawego oraz trójpłaszczyznowym podłożem deformacji hallux valgus. 

Postępowanie fizjoterapeutyczne i ortopodologiczne
w hipermobilności stawów

Jeżeli interesuje Cię tematyka hipermobilności, daj nam znać, a my dostosujemy moduł szkolenia HIPERMOBILNOŚĆ do potrzeb zgłaszanych przez chętnych uczestników.

Szkolenie jest prowadzone przez francuskiego podologa Christophe’a Blanc

Napisz do nas i uzyskaj więcej informacji:

Windsport Sp. J. – wyłączny dystrybutor produktów marki PODIATECH w Polsce.

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

Wiotkość więzadłowa i hipermobilność – różnice

Hipermobilność to nadmierna ruchomość stawów wykraczająca poza normalny zakres ruchu.
Wiotkość stawów wiąże się z nadmiernym rozciągnięciem i niewydolnością więzadeł. Wtórnie może rozwinąć się niestabilność mechaniczna stawu. Wiotkość stawów może dodatkowo występować u osób z uogólnioną hipermobilnością, ale nie jest tak u wszystkich pacjentów. 

Objawy uogólnionej hipermobilności stawów – przykłady

  • skłon w postawie stojącej – możliwość swobodnego położenia dłoniowej strony rąk na podłodze,
  • bierny przeprost w stawie kciuka i jego przybliżenie do wewnętrznej powierzchni przedramienia, 
  • bierny przeprost piątego palca ręki do kąta prostego lub powyżej,
  • przeprost łokci powyżej 10 stopni,
  • przeprosty w kolanach powyżej 10 stopni, 
  • nieprawidłowa postawa ciała, np. hiperlordoza i/lub hiperkifoza, 
  • stopa płasko-koślawa,
  • nawracające zwichnięcia rzepki.

 

Źródła:

  1. Biz C, Maso G, Malgarini E, Tagliapietra J, Ruggieri P. Hypermobility of the First Ray: the Cinderella of the measurements conventionally assessed for correction of Hallux Valgus. Acta Biomed. 2020 May 30;91(4-S):47-59. doi: 10.23750/abm.v91i4-S.9769. PMID: 32555076; PMCID: PMC7944838.