Skontaktuj się z nami:
Kraków, ul. Zakopiańska 56A
pon-pt: 11-19, sb: 10-15

Haluks zewnętrzny małego palca, bunionette - wkładki ortopedyczne

Bunionette, znana również jako “kostka krawca” (ang. “tailor’s bunion”), to zwykle bolesna deformacja, która występuje na zewnętrznej stronie stopy, u podstawy małego palca. 

Jest to problem analogiczny do tradycyjnego haluksa, ale zamiast dotyczyć I promienia stopy, obejmuje promień V.

Jak rozwija się haluks małego palca?

Deformacja bunionette narasta stopniowo. 

Dochodzi do powiększenia  kąta pomiędzy czwartą a piątą kością śródstopia, co prowadzi do poszerzenia przodostopia w kierunku na zewnątrz stopy. 

Wtórnie dochodzi do wizualnego powiększenia wyniosłości głowy piątej kości śródstopia oraz przyśrodkowego odchylenia piątego palca. 


haluks małego palca bunionette

Bunionette – objawy

  • ból po zewnętrznej stronie przodostopia na wysokości piątego stawu śródstopno-paliczkowego,
  • ból nasila się podczas noszenia wąskiego obuwia,
  • poszerzenie przodostopia w kierunku na zewnątrz lub współistnienie z klasycznym haluksem I promienia stopy (poszerzenie w obu kierunkach), 
  • możliwe podwinięcie małego palca. 

Kostka krawca – przyczyny

  • Stopa supinująca ze zwiększonym obciążeniem na zewnętrznej stronie stopy, co przeciąża V-ty promień stopy. 
  • Noszenie zbyt wąskich butów z ciasnymi noskami może prowadzić do przewlekłego ucisku na mały palec.
  • Niektóre osoby mogą mieć genetyczne skłonności do rozwijania tego rodzaju deformacji, np. w przypadku uogólnionej wiotkości więzadeł.

Wkładki ortopedyczne na bunionette (haluksy małego palca)

Konstrukcja wkładek na haluks małego palca powinna umożliwiać ograniczenie przeciążeń V promienia podczas chodu – zwłaszcza u osób nadmiernie supinujących stopę. Aby ten cel osiągnąć, w każdym przypadku wkładki powinny być projektowane indywidualnie. Poniżej prezentujemy przykład bazy wkładek ortopedycznych Podiatech Stability po odcięciu grafitowego sztywnika po wewnętrznej stronie. Pozostała zewnętrzna część grafitowego sztywnika stabilizuje stopę, zapobiegając nadmiernemu wychyleniu stopy w kierunku supinacji, co ma zapobiec kumulacji obciążeń V promienia.

Ten model bazy może stanowić punkt wyjścia do dalszych modyfikacji zależnie od dodatkowych uwarunkowań biomechanicznych stopy pacjenta.  

Baza wkładek wymaga podgrzania i uplastycznienia celem uformowania w indywidualnych wyciskach stóp pacjenta w poduszkach próżniowych Podiatech.

Warto podkreślić, że wkładki ortopedyczne mają za zadanie poprawić komfort chodzenia, ale nie są w stanie wyprostować małego palca ani zwęzić stopy. Wkładki należy nosić w obuwiu dostosowanym do objętości stopy.

Jesteś FIZJOTERAPEUTĄ lub PODOLOGIEM i chcesz nauczyć się wykonywać wkładki dla stopy z bunionette?

Jesteś PACJENTEM i szukasz punktu, w którym specjalista wykona dla Ciebie indywidualne wkładki ortopedyczne?