Brachymetatarsia to wrodzone skrócenie kości śródstopia w stopie. Nieprawidłowość ta najczęściej dotyczy IV-tej kości śródstopia, wskutek czego czwarty palec jest przesunięty w głąb stopy i wygląda na krótszy względem pozostałych palców. Jeżeli obserwuje się skrócenie więcej niż jednej kości śródstopia, nieprawidłowość ta określana jest brachymetapodią. Rozważaną patogenezą tej patologii jest przedwczesne zamknięcie nasad kości śródstopia.
Diagnozę potwierdza się w badaniu RTG, gdy głowa skróconej kości śródstopia znajduje się 5 mm lub więcej proksymalnie (bliżej) od łuku parabolicznego głów kości śródstopia.
Brachymetatarsia to problem nie tylko estetyczny, ale również biomechaniczny.
U osób z prawidłową długością wszystkich kości śródstopia, ciężar ciała jest rozłożony równomiernie od 1 do 5 głowy kości śródstopia podczas chodzenia lub biegania.
Wada w budowie stopy, jaką jest brachymetatarsia, powoduje nierównomierną dystrybucję obciążeń na podeszwie przodostopia, co często pociąga za sobą dolegliwości bólowe oraz powstawanie zgrubień skóry – odcisków pod głową skróconej kości albo pod głowami kości sąsiadujących (zależnie od relacji anatomicznych w stopie dla danego przypadku).
Pacjenci, którzy z różnych względów nie mogą poddać się operacji wydłużenia kości śródstopia, a chcą poprawić komfort chodzenia, mogą rozważyć wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Obiektywnym badaniem pozwalającym na wykrycie stref zwiększonego nacisku pod przodostopiem jest badanie baropodometryczne z wykorzystaniem maty tensometrycznej. Badanie obrazuje rozkład nacisków w skali kolorów od czerwonego (największy nacisk), poprzez pomarańczowy, żółty, aż po zielony i niebieski (strefy niedociążenia). Dodatkowo osoba wykonująca wkładki ortopedyczne na brachymetatarsię pobiera odbitkę stopy pacjenta z użyciem plantokonturografu. Dzięki temu możliwe jest precyzyjnie zaprojektowanie materiałów o różnych właściwościach w konkretnych miejscach pod stopą pacjenta.
Zdjęcie 1. Badanie baropodometryczne oraz przykładowa odbitka plantokonturograficzna stopy – gabinet Windsport Aneta Śpiewak w Krakowie, ul. Zakopiańska 56A – tel. 603289589.
W bolesnych miejscach przodostopia we wkładkach ortopedycznych umieszcza się komfortowy i miękki materiał odciążający. Pod pozostałymi głowami kości śródstopia projektuje się warstwę materiału o relatywnie większym wskaźniku shore (wskaźniku odporności materiału na odkształcenie) po to, aby globalnie wyrównać obciążenie w obrębie przodostopia.
Dodatkowo, w części przed głowami kości śródstopia może zostać wklejona specjalnie zmodyfikowana poprzeczka metatarsalna przenosząca naciski proksymalnie (na część bliższą śródstopia).
Należy również uwzględnić pozostałe niezależne zaburzenia zdiagnozowane w obrębie stopy, takie jak: nadmierna koślawość pięty, stopa wydrążona itd.
Aby wkładki na skróconą kość śródstopia dawały szansę na przyniesienie ulgi w dolegliwościach bólowych, muszą być indywidualne czyli zaprojektowane precyzyjnie pod stopę pacjenta z brachymetatarsią.
Jesteś FIZJOTERAPEUTĄ lub PODOLOGIEM i chcesz nauczyć się wykonywać wkładki dla stopy z brachymetatarsią?
Jesteś PACJENTEM i szukasz punktu, w którym specjalista zbada Twoją stopę i wykona indywidualne wkładki dla stopy ze skróconą kością śródstopia?